Nasimulujeme si konverzní deadlock.
Nejdříve založíme tabulku, se kterou budeme následně pracovat.
CREATE TABLE tabule(a INT, b INT) INSERT INTO tabule(a,b) VALUES(1,1) INSERT INTO tabule(a,b) VALUES(2,2) INSERT INTO tabule(a,b) VALUES(3,3)
Poté si v prvním okně management studia spustíme následující dotaz. (Řekněme, že hint HOLDLOCK používáme proto, že nechceme, aby nám jiný proces změnil čtená data pod rukama.)
BEGIN TRANSACTION SELECT * FROM tabule WITH (HOLDLOCK)
A ten samý dotaz si spustíme i ve druhém okně management studia.
Oba dotazy doběhnou a vrátí data z tabulky. Protože jsme ale neukončili transakci a použili jsme HOLDLOCK budou oběma procesy sdíleně zamčené data tabulky.
Teď v obou oknech spustíme následující update.
UPDATE tabule SET b = 5 WHERE a= 1
V jednom okně pak dostaneme zprávu, že vznikl deadlock a proces byl vybrán jako oběť:
Msg 1205, Level 13, State 56, Line 1
Transaction (Process ID 51) was deadlocked on lock resources with another process and has been chosen as the deadlock victim. Rerun the transaction.
Ve druhém okně update projde.
Dostali jsme se do situace, kdy dva procesy měly sdíleně uzamknutý jeden zdroj. Následně oba procesy chtěly nad tímto zdrojem použít update lock. Žádný z procesů nemohl použít update zámek, protože zdroj byl sdíleně zamknutý druhým procesem. Neřešitelná situace, deadlock. Server tedy vybral jednu transakci jako oběť a zrušil ji, čímž uvolnil její sdílený zámek. Druhá transakce pak mohla udělat update.
Jak předejít konverznímu deadlocku
Pokud víme, že data čtená v transakci budeme v této transakci i modifikovat, pak můžeme konverznímu deadlocku předejít pomocí hintu UPDLOCK.
Pokud spustíme v prvním okně tento dotaz
BEGIN TRANSACTION SELECT * FROM tabule WITH (UPDLOCK)
pak nám doběhne a vrátí data. Ve druhém okně nám ale stejný dotaz zůstane čekat, dokud neukončíme transakci v prvním okně. Druhý proces tedy bude už od začátku čekat a nebude mít možnost uvalit na data žádné zámky. K deadlocku tedy již nemůže dojít.